I. Uluslararası Zygmunt Bauman Sempozyumu, Sosyal Bilimler Platformu tarafından düzenlenmiştir. “Kayda Değer Akademik Metinler” mottosuyla yayın hayatını sürdüren Sosyal Bilimler Platformu, 10 Ağustos 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan, sosyal bilimler alanında çalışma yürüten her bireyin yararlanmasına veya katkı sunmasına açık akademik bir platformdur.

Sosyal Bilimler Platformu, kendi ekibinin ortaya koyduğu çeviri çalışmaları, telif metinler, akademi söyleşileri, kitap-dergi tanıtım ve inceleme metinleri, belgesel çalışmaları, film okumaları, düzenli olarak yapılan aylık kitap çekilişleri ile birlikte hem Türkçe literatüre katkı sağlamakta hem de sosyal bilimler ile ilgilenen okurlara kaynak erişimi sunmaktadır. Söz konusu platform açıldığı günden bu yana ağırlıkta akademi içinde yer alan öğrenci ve akademisyenlerin oluşturduğu binlerce okurun dikkatini çekmiş ve gerek web sitesi olarak gerekse de sosyal medya hesaplarından takip edilmiştir. Kısa bir süre içerisinde akademi camiasında tanınmaya başlayan söz konusu platform, yayımlamış olduğu çalışmalarla yüzbinlerce okura ulaşmıştır. Site hakkında detaylı bilgileri “Hakkında” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Bilimler Platformu, sanal ortamdaki bu dinamik ve enerjik yapısını reel dünyaya da yansıtmak suretiyle düzenli aralıklarla bir dizi uluslararası sempozyum düzenleme kararı almıştır. Zygmunt Bauman Sempozyumu bu serinin ilk sempozyumu olup Eylül/Ekim 2017’de “I. Uluslararası Din Sosyolojisi Sempozyumu” ve Mayıs 2018’de “I. Uluslararası Anthony Giddens Sempozyumu” serinin planlanan diğer sempozyumlarıdır.